![](https://jurnal-social.ro/wp-content/uploads/2020/10/MPNOCHROME.jpg)
Monochrome – Down Syndrome Fashion, Asociația Down Plus București şi Centrul pentru Tineret al Municipiului București organizează duminică, 4 octombrie 2020, ora 15, la Teatrul de Vară din Herăstrău, o prezentare de modă intitulată MONOCHROME, în cadrul căreia designerii, modelele și artiștii sunt persoane cu SINDROM DOWN.
Monochrome – Down Syndrome Fashion este un proiect în care culoarea vine de la persoanele care poartă creațiile, și nu de la creații în sine.
Pe o perioadă de câteva luni, în cadrul proiectului MONOCHROME, persoanele cu sindrom Down din Asociația Down Plus București s-au transpus în pielea designerilor de top și au dat naștere propriilor creații vestimentare.
![](https://jurnal-social.ro/wp-content/uploads/2020/10/120450052_156332606155093_7188737927162174510_n.jpg)
Creațiile au fost apoi stilizate cu picturi proprii, redate prin viziunea tinerilor artiști.
Organizatorii lansează invitația la evenimentul unic în care designul vestimentar, pictura și emoția se îmbină într-un mod superb. Totul sub egida “I AM MY OWN DESIGNER”.
![](https://jurnal-social.ro/wp-content/uploads/2020/10/120532738_156332619488425_5383934010074678690_n-1.jpg)
Parteneri: AFCN, Anne Chirițescu, Damian Pavel Photography, Centrul pentru Tineret al Municipiului București, Asociația Frizerart & Ciprian Ungureanu Academy